Údržba dřevěných oken

Okna ze dřeva jsou z přírodního materiálu a vyžadují údržbu. Představa, že si koupíte okna a celý život s nimi nemusíte „nic dělat“, je falešná. Přitom údržba, která zajistí dlouhou životnost dřevěných oken, je velmi jednoduchá.

Údržba dřevěných oken

Okna ze dřeva jsou z přírodního materiálu a vyžadují údržbu. Představa, že si koupíte okna a celý život s nimi nemusíte „nic dělat“, je falešná.

Plastová okna po cca 20 letech musíte vyměnit. Jejich životnost je na konci. Dřevěná okna při správné údržbě potřebují obnovit nátěr na vnější straně a dalších dvacet let je třeba jen údržba.

Kvalita oken je dána několika faktory.V prvé řadě je to kvalita dřeva, použitými laky (ručí výrobce ) a velmi důležitým detailem, kterým je zabudování oken do zdiva.

Okno je samozřejmě přizpůsobeno vnějším vlivům, ale často se zapomíná, že za okno by nemělo zatékat. Mezi oknem a zdivem je použita pěna, která těsní. Je to dobré řešení, ale pokud se k ní dostane zatékající voda, která teče po ostění, navlhne a celé okno do sebe saje vlhko, které může způsobit plísně a hnilobu. Je třeba zajistit, aby voda nemohla za konstrukci zatékat. Možností je několik a jsou to tmely či specielní fasádní lišty pod omítku atd.

Údržba, která zajistí dlouhou životnost dřevěných oken, je velmi jednoduchá.

Je to pravidelné jednoroční použití renovačního nátěru, nejlépe v jarním období. Jenom z vnější strany je třeba aplikovat na umyté vnější dřevěné části přípravek na znovuoživení laku. Je to “leštěna” na okna. Brání působení UV záření a povrchovou vrstvičku laku chrání. Po několika letech, vlivem počasí, mechanickým poškozením, kroupami se můžou objevit na oknech praskliny, trhlinky v laku.

Oprava je velice jednoduchá. Nic se nemusí opalovat či brousit. Lak, který je použit na okna je stále “živý” pracuje s okny. Jeho další vlastností je, že i po letech lze lak velmi snadno opravit. Tyto poškození se jenom přetřou tím samým lakem, jako jsou stříkány a i po letech se laky spojí a nic není znát. Lak je hustý a dá se s ním tyto prasklinky a trhlinky zapravit. Při hlubším poškození se používají další přípravky, které se již aplikují štětcem na celou plochu vnějšího okna. Jsou bezbarvé a velmi dobře obnoví celý povrch včetně prasklin a oděrek. Nejhorší situace nastane při totálním poškození laku. Zde je třeba již odbornějšího posudku, co lze s okny dělat.

To nejhorší je odstranění starých zbytků laku a kompletní nanesení nové vrstvy.

Práci je lépe svěřit odborníkům. Pokud potřebujete poradit ohledně údržby dřevěných oken, neváhejte nás kontaktovat.

Pěkný den přeje Zbyněk Švagr


Kontaktní formulář