Truhlářství Švagr » Praktické informace » Údržba dřevěných oken

Údržba dřevěných oken

Okna ze dřeva jsou z přírodního materiálu a vyžadují údržbu. Představa, že si koupíte okna a celý život s nimi nemusíte „nic dělat“, je falešná. Přitom údržba, která zajistí dlouhou životnost dřevěných oken, je velmi jednoduchá.

Okna ze dřeva jsou z přírodního materiálu a vyžadují údržbu. Představa, že si koupíte okna a celý život s nimi nemusíte „nic dělat“, je falešná.

Plastová okna po cca 20 letech musíte vyměnit. Jejich životnost je na konci. Dřevěná okna při správné údržbě potřebují obnovit nátěr na vnější straně a dalších dvacet let je třeba jen údržba.

Kvalita oken je dána několika faktory.V prvé řadě je to kvalita dřeva, použitými laky (ručí výrobce ) a velmi důležitým detailem, kterým je zabudování oken do zdiva.

Okno je samozřejmě přizpůsobeno vnějším vlivům, ale často se zapomíná, že za okno by nemělo zatékat. Mezi oknem a zdivem je použita pěna, která těsní. Je to dobré řešení, ale pokud se k ní dostane zatékající voda, která teče po ostění, navlhne a celé okno do sebe saje vlhko, které může způsobit plísně a hnilobu. Je třeba zajistit, aby voda nemohla za konstrukci zatékat. Možností je několik a jsou to tmely či specielní fasádní lišty pod omítku atd.

Údržba, která zajistí dlouhou životnost dřevěných oken, je velmi jednoduchá.

Je to pravidelné jednoroční použití renovačního nátěru, nejlépe v jarním období. Jenom z vnější strany je třeba aplikovat na umyté vnější dřevěné části přípravek na znovuoživení laku. Je to “leštěna” na okna. Brání působení UV záření a povrchovou vrstvičku laku chrání. Po několika letech, vlivem počasí, mechanickým poškozením, kroupami se můžou objevit na oknech praskliny, trhlinky v laku.

Oprava je velice jednoduchá. Nic se nemusí opalovat či brousit. Lak, který je použit na okna je stále “živý” pracuje s okny. Jeho další vlastností je, že i po letech lze lak velmi snadno opravit. Tyto poškození se jenom přetřou tím samým lakem, jako jsou stříkány a i po letech se laky spojí a nic není znát. Lak je hustý a dá se s ním tyto prasklinky a trhlinky zapravit. Při hlubším poškození se používají další přípravky, které se již aplikují štětcem na celou plochu vnějšího okna. Jsou bezbarvé a velmi dobře obnoví celý povrch včetně prasklin a oděrek. Nejhorší situace nastane při totálním poškození laku. Zde je třeba již odbornějšího posudku, co lze s okny dělat.

To nejhorší je odstranění starých zbytků laku a kompletní nanesení nové vrstvy.

Práci je lépe svěřit odborníkům. Pokud potřebujete poradit ohledně údržby dřevěných oken, neváhejte nás kontaktovat.

Pěkný den přeje Zbyněk ŠvagrKontaktní formulář

Zaujala vás naše nabídka? Chcete se na něco zeptat? Neváhejte nás kontaktovat.